15 Temmuz Gazimiz Yürümeye Başladı.

Ahmet Kahraman 15 Temmuz gazisi… Kurşun sol göğsünden girdi ve omurgaya saplandı. 3 büyük ameliyat geçirdi. 19 gün yoğun bakımda uyutuldu. Ve doktorların “Yaşaması bile mucize” dediği gazi, devletin ona aldığı 95 bin dolar değerindeki yürüme robotuyla yeniden ayağa kalktı. Robotla fizik tedavi eğitimlerini tamamlayan ‘kahraman’ gazi Ümraniye’deki bir AVM’de 17 ay sonra ilk kez halkın arasında hayata adım atarken SABAH da yanındaydı.
En büyük hayali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yürümek olan Kahraman, “Benim için ‘Yatağa mahkûm’ dediler. Ama kalktım. Reisim gelin Ümraniye’ye birlikte yürüyelim. Robotumla size eşlik ederim” diyor.

19 GÜN UYUTULDU, 3 AMELİYAT OLDU

Özel bir şirkette muhasebe müdür yardımcısı olarak çalışıyordu Ahmet Kahraman. 15 Temmuz gecesi kardeşleri Onur Can (22) ve Ali Rıza (26) ile birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne gitti. Darbecilerin açtığı ateşle yaralanan vatandaşları sırtlarında taşıyorlardı. Ama çok geçmeden o da vuruldu. Mermi kalbini sıyırmıştı. Tam 19 gün yoğun bakımda uyutuldu. Sol böbreği, dalağı, pankreasının bir kısmı ve sol kalın bağırsağının yarısı alındı. Omurgasına saplanan kurşun operasyonla çıkarıldı. 3 büyük ameliyat geçirdi. Omurgasına 10 vida takıldı.
8 yaşında bir kızı, 4 yaşında da bir oğlu olan Ahmet Kahraman’ın dünyası devletin gaziler için aldığı 95 bin dolar değerindeki robotla değişti. Şimdiye kadar 3 gaziye alınan robotla çalışmalarını hızla tamamlayan Kahraman, artık hastane dışında da robotu sayesinde yürüyor.

‘YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM’
Ümraniye’deki alışveriş merkezinde SABAH’la buluşan Kahraman, robotuyla ilk kez vatandaşların arasına karıştı. “Özlemişim alışveriş merkezlerini, sokakları. Yeniden doğmuş gibiyim” diyen Kahraman’ı babası Cemal ve annesi Hacer de yalnız bırakmıyor. Baba Cemal “Oğlumu yürürken gördüm ya yeniden ayağa kalkacağına dair umudum daha da arttı” diyor.
Kahraman gazi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir de davette bulunuyor: “‘Benim için ‘Ayağa kalkamaz’ dediler. Ama kalktım. Cumhurbaşkanım siz mitinglerinizde ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ diyorsunuz. Bana da her şey sizi hatırlatıyor. Bu nedenle gelin Ümraniye’ye birlikte yürüyelim.”

HER GÜN 800 ADIM…
Erenköy Fizik, Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’nde bir süre robotla yürüme eğitimi alan Kahraman, 2 aydır da evinin altındaki otoparkta robotuyla adım atma çalışması yapıyor. Bugüne kadar toplam 12 bin adım atan Kahraman, günde 800 adımlık çalışma yapıyor. Ahmet Kahraman, “Tam 520 gün sonra hayatın içine ilk adımı atabildim. Robot, beynimin komutlarını algılıyor ve ben eskisi gibi yürüyorum. Robotun şarjı 8 saat dayanabiliyor. 4 saatte 10 kilometre yürüyebilirim” diyor.Üniversite mezunu olan gazi Kahraman, önümüzdeki yıl da memur olarak çalışmaya başlayacağının müjdesini veriyor.

‘BU MUTLULUĞUN TARİFİ YOK’
Ahmet Kahraman: “Ayağa kalkıp yürüyebildiğim için bağırsaklarım daha da iyi çalışıyor. Bacaklarımda karıncalanmalar hissediyorum. Kaslarım güçleniyor. Bacağıma dokunduğumda hissedebiliyorum. Size yürümenin mutluluğunu tarif edemem. Hele insanların içinde yeniden ayakta durabilmek ve yürüyebilmek müthiş bir his. Bu kısmi felci de atlatıp robotsuz yürüyeceğim günler yakın, biliyorum.”

Yazı İçin Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: