Dünyada var olan bir çok Mücadele Sanatında kültürel motifler vardır.Kimisi açıkça bunu ifade ederken, kimide gizli bir şekilde bunu sistem içerisine motiflerle işlemiştir.
Kültürel çalışmalarda din ve o ülkenin gelenekleri ön planda tutulmaktadır.Dolayısı ile çalışmış olduğunuz stil hangi ülkeye ait ise o ülkenin dini ve kültürel ortamına hizmet etmiş olursunuz.Elbette bunu yaparken bilinçsizce uygulayanlar olabilir.Ancak her ne olursa olsun kişi yaptığı işin mahiyetini bilmek zorundadır.
Yıllarca Uzakdoğu sporları altında insanlar dini ve maddi konularda sömürüldüler.Bizler bunu bir çok kez köşe yazılarımızda ve makalelerimizde izah etmiştik.Ne varki insan istemedende olsa bu tavizi kendisi vermek zorunda kalıyor.Zira bir çin savaş sanatını uyguladığınızda istemedende olsa kültürüne hizmet etmiş oluyorsunuz.
Bundan kurtulmanın tek yolu olarak kendi kültürümüze ait bir mücadele sanatının oluşturulması için yıllarca araştırma ve çalışmalar yaptık.
Tamamı ile Türkçeden oluşan,içerisinde Türk ve İslam motiflerinin bulunduğu,insan ayırmayan,siyasetin bulaşmadığı ve sadece insana değer veren bir mekanizmanın oluşması için gayet meşakkatli çalışmalar yaptık.
Osmanlı’nın oluşum süreci ve yapılanması bu konuda en büyük örneğimiz olmuştur.
İşte bu güzel ve imkanları bol yolda yaptığımız çalışmalar neticesinde Ases Osmanlı Türk Mücadele Sanatını kurduk.
Her ülkenin kültürel çalışması olurda Ases’te olmazmı düşüncesi ile bir yapılanma içerisine girdik.

Mademki Osmanlı ve şehitlerimizin ruhu adına bu yola çıktık, o zaman buna uygun ve yaraşır şekilde hareket etmek gerekiyordu.Bu nedenle ince eleyip sık dokuduğumuz bu motifler içerisinde kendi kültürümüzü işlerken aynızamanda gelecek nesillere örnek birer insan olmak adına iyi şeyler yapmak bizim için bir görev haline gelmişti.
Türk veya Osmanlı adını koymakla kültür oluşmaz.Bu nedenle sosyal yaşamımız içerisinde’de bunu idrak etmek ve hayata geçirmek gerekiyordu.Bu anlamda yaptığımız çalışmalarda bizi takip eden nesillere örnek olacak çalışmaları sergilemeye ASES adı altında karar verdik.İşte bu anlamda “Kültürel çalışma” dediğimiz faaliyetlerimizi burada sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Çocuklarımız, gençlerimiz ve yetişkinlerimiz ve tüm medeniyetimiz için bu çalışmalarımızda sizleri aramızda görmek bizi mutlu ve bahtiyar kılacaktır.

KÜLTÜREL FAALİYET PROGRAMIMIZ; (Bu faaliyetlerimiz her yıl aynı tarihlerde tekrarlanmak üzere planlanmıştır.)

1-Çanakkale Şehitlikleri ziyareti (Şehitlerimiz için dualar edilmesi)
2-İstanbul Edirnekapı Şehitliklerinin Ziyareti.
3-Çevremizdeki Şehit ailelerinin ziyareti.
4-Büyük evliyalarımızın ziyaretleri.
5-İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy ve vatan sevdalılarının kabirlerinin ziyareti (Edirnekapı şehitliği)
6-Üstad Necip Fazıl ve evliyalarımızın ziyaretleri.(Eyüp mezarlığı)
7-Çevremizde bulunan kültür dernekleri,karakol,ilçe emniyet müdürlüğü,ilçe milli eğitim müdürlüğü ve askeri birliklerin ziyaretleri.
8-Sultanahmet ve çevresinde bulunan Topkapı sarayı,ayasofya camii ve kültür varlıklarımızın ziyaretleri.
9-Çevremizde ve yol güzergahlarımız üzerinde bulunan yırtık ve yıpranmış Türk Bayraklarının tespiti ve değişimin sağlanması
10-Kara, deniz ve hava birliklerine ait müzelerin ziyaretleri.
11-Dolmabahçe sarayı ziyareti.
12-Çevremizde bulunan Mezarlıkların temizliğine yardım faaliyeti.
13-Çeşitli toplantılar düzenleyerek kültürel sohbetlerin gerçekleştirilmesi.
14-Her 6 ayda bir tanıtım seminerlerinin yapılması.
15-Türkçe ve Osmanlıca konusunda seminerler yapılması.

İnşallah bu faaliyetlerimizi Ases Osmanlı Türk Mücadele Sanatı bünyesinde gerçekleştireceğiz.
Bu konuda maddi ve manevi yardımlarınız bize daha da güç verecektir.

Selam ve Dua ile…