Ases Osmanlı Türk Mücadele Sanatı 33 yıllık mücadele sporları tecrübesi ile 2012 yılında Atabey Şefik Gülten tarafından kurulmuş kültürel ve stratejik bir mücadele sanatıdır.

Neden japonca veya bir başka isim değilde Ases?
Osmanlı Savaş Sanatı stilini oluştururken buna bir isim vermemiz gerekiyordu. Konu emniyet ve korunma olduğuna göre Osmanlı döneminde buna yakın bir ismin konulması gerekli idi. İşte bu nedenle Osmanlı’da Emniyeti sağlayan “Ases” teşkilatı sistemin adı olarak uygun görülmüştür. Türklerin Hun İmparatorluğu döneminden bu tarihe kadar çeşitli savaşlar yaptığı ve bu savaşlarda üstün başarılar elde ettiği malumunuzdur.

Dünya’da var olan Karate, Kungfu, Taekwondo, Judo, Hapkido ve daha bir çok sanatın yabancı ülkelere ait olduğu hepimizce bilinmektedir. Böylelikle kendi kültürlerini başka milletlere ve bize öğretmektedirler. Durum böyle olunca Dini ve kültürel etkinliklerini bize istemedende olsa dayatmaktadırlar.Yani Karate stilini göz önüne alalım; Bu stillerden birisini uyguladığınızda selamlamalarında ve Kata denilen hayali rakiplerle mücadele kısmında çizmiş olduğumuz hareketlerde Dinsel motifleri görmekteyiz. Bu sanatı uygularken bu dinsel motifleri görmeden sadece sanatsal boyutuna bakarak istemedende olsa yabancının kültürüne tabi olmaktayız. Yüzyıllardır Savaş halinde olan ve savaş sanatının aslında en ağa babasını uygulayan Türklerin neden kendine ait bir sanatı olmasın diye hep düşünmüşüzdür. İşte bu anlamda ülkemizde Türk Mücadele Sanatı adı altında bir çok stil kurulmuştur. Bu sanatların çokluğu elbette bizim için bir onur kaynağı olmuştur. Ancak; Adını Türkçe yaparak aslında diğer stillerin kopyası olan bazı stiller Türklük ile bir alakası olmayan bir çok stil ortaya koymuştur. Oysaki tamamen adı ve tarzı ile tamamen bize ait bir sanatın olması, kültürü ve yapısı ile bizimle özdeş olması gerekliydi. İşte bu bakış ve anlayış ile Ases Osmanlı Türk Mücadele Sanatını kurduk.

İnşallah zaman içerisinde daha çok yenilikler ve araştırmalar ile stilimizi Dünya üzerinde bulunan bir çok yabancı sanatların ve devletlerin üzerine çıkaracağız. Bu bizim için hayal değil. Zira 40 çerisi ile Çin sarayını basacak cesareti olan Kürşat’ın azmi ve mücadelesi bizim yapacağımız bu çalışmalara ışık tutmaktadır. Cesaret, teknik, taktik ve iman Türklerin mücadelesinde bir bütündür. O zaman bu sanatı bir Türk’ün kurması kadar doğal ne olabilirki? Türk’ün yaptığına destek vermek onun mücadelesinde yükselmesine vesile olacaktır. Böylelikle Türklerin adı her geçen gün Dünya üzerinde zirveye bir adım daha yaklaşacaktır. Bu yola çıktığımızda ” Bu felan stilin taklidi, Türkler bu işten ne anlar, bunu ancak Japonlar ve Çinliler yapar” diyenler çok olmuştu.
Şimdi dönüp arkamıza bir baktığımızda Dünya üzerinde en çok takip edilen sanatlardan birisi durumundayız. Bu gücü bize veren Rabbimize ve daha sonra Türk Milletine teşekkür ediyoruz. Savaşçı bir milletin neden savaş sanatı yok diyenlere, artık bundan böyle var diyoruz ve desteklerinizi bekliyoruz…

Gerçek Müdafaa ve Ases Osmanlı Türk mücadele Sanatı

Ases Osmanlı Türk mücadele Sanatı, tam olarak tek bir sözcükle anlatılmak istenseydi bunun cevabı “öz” olurdu.
Savaş stratejisi ve sporun özdeşleşmiş hali olan Ases aynı zaman da kendine özgü savaş felsefesiyle tam anlamınayla yerli bir spor olmanın önemini taşıyor. 37 yıldır dövüş sporlarıyla fazlasıyla haşır neşir olarak kendi sentezlerimiz ile oluşmuş bu dövüş ve savunma stili’ iddiasını çok net belirtmekte ve 6 ayda tatminkarlığı bahşetmekte.
Tehlike anında bizi eksik bırakan spor dallarının aksine Ases her alanda mücadeleyi öğretir. Saldırının zaman ve alan seçmeyişi stratejisi ile bu spor her alanda kendimizi kollamayı sağlıyor.
Trt1 de belgesele çıktığı zamanlarda Wakazamurai martial art altın çağını yaşıyordu. O vakit Kurucusu olan Şefik Gülten’in aklına gelen devrimsel fikirler onu Ases stilini kurmaya teşvik etti.
Bu stil 33 yıl boyunca gördüğümüz eksilliklerin bir senteziydi. Kafamızdaki spor felsefesini kökten değiştiren ana sebep ise kökümüze ve özümüze duydugumuz saygıdan geliyordu. Yakın geleceğin kıtalararası hükümdarı Osmanlının bir yansıması olan bu spor dalı tam olarak müdafaa, hakimiyet ve kontrol felsefeleri üzerine kurulmuştur.
Ases sanatında fiziksel korunmanın alanı çok geniştir. Otobüste, tramvayda, köprüde, trafikte, gökyüzünde hatta çok daha ilginç yerlerde tehlike altına düşebilirsiniz. Bu geniş ihtimallerin karşısında Ases; geniş teknikler ile rakibiniz ile baş edebilme iç güdüsü sunuyor.

Ases Osmanlı